Höfer HKP 260 + HKP 40 limpress





Om du väljer att köpa utrustning till ett lågt pris, se till att du kommunicerar med den riktiga säljaren. Ta reda på så mycket information om ägaren av utrustningen som möjligt. Ett sätt att fuska är att representera dig själv som ett riktigt företag. Vid misstanke, informera oss om detta för ytterligare kontroll, via feedbackformuläret.
Innan du bestämmer dig för att göra ett köp, granska noga flera försäljningserbjudanden för att förstå den genomsnittliga kostnaden för din utvalda utrustning. Om priset på erbjudandet du tycker är mycket lägre än liknande erbjudanden, tänk på det. En betydande prisskillnad kan indikera dolda fel eller försök från säljaren att begå bedrägliga handlingar.
Köp inte produkter där priset är för annorlunda än genomsnittspriset för liknande utrustning.
Ge inte samtycke till tvivelaktiga löften och förbetalda varor. Om du är osäker, var inte rädd för att klargöra detaljer, be om ytterligare fotografier och dokument för utrustning, kontrollera dokumentens äkthet, ställ frågor.
Den vanligaste typen av bedrägeri. Oärliga säljare kan begära en viss förskottsbetalning för att "boka" din rätt att köpa utrustning. Således kan bedragare erhålla ett stort belopp och försvinna, utan att ni kan få kontakt längre.
- Överföring av förskottsbetalning till kortet
- Gör ingen förskottsbetalning utan pappersarbete som bekräftar processen att överföra pengar, om säljaren är osäker i meddelandet.
- Överföring till "Trustee"-kontot
- En sådan förfrågan borde vara alarmerande, du kommer sannolikt att kommunicera med en bedragare.
- Överföring till ett företagskonto med ett liknande namn
- Var försiktig, bedragare kan dölja sig som kända företag, och gör små ändringar av namnet. Överför inte pengar om företagets namn är i tvivel.
- Byte av egna uppgifter i fakturan till ett verkligt företag
- Innan du gör en överföring, se till att de angivna uppgifterna är korrekta och om de avser det angivna företaget.
Säljarens kontaktuppgifter


Höfer Press for sale
Model: HKP 260 + HKP 40
Dimensions
Dimensions of the HKP260 (for transport): L x W x H 5100 x 2300 x 3000 mm
Dimensions of the HKP40 (for transport): L x W x H 3900 x 2300 x 2400 mm
Dimensions of each hydraulic unit: L x W x H 1400 x 1400 x 600 mm
Loading table dimensions: L x W x H 4900 x 2100 x 1100 mm
Outfeed table dimensions: L x W x H 2900 x 2100 x 1100 mm
Heating unit dimensions: L x W x H 1400 x 500 x 1300 mm (2x)
Main control cabinet dimensions: L x W x H 2000 x 1000 x 400 mm
Dimensions of entire system ready for operation: L x W x H 14600 x 2600 x 3000 mm
Weight of the HKP260 press (for transport): approx. 13000 kg
all attachments removed
Weight of the HKP40 baler (for transport): approx. 6300 kg
all attachments removed
Weight of the hydraulics: approx. 350 kg
Weight of the switch cabinet: approx. 400 kg
Weight of the heaters: approx. 250 kg each
Weight of loading table: approx. 400 kg
Weight of outfeed table: approx. 250 kg
Weight of the system ready for operation: approx. 22000 kg
Find more here
visa kontakter
Contact us at
visa kontakter