Fischer 34DF 6CNC flexo-tryckmaskin




























Om du väljer att köpa utrustning till ett lågt pris, se till att du kommunicerar med den riktiga säljaren. Ta reda på så mycket information om ägaren av utrustningen som möjligt. Ett sätt att fuska är att representera dig själv som ett riktigt företag. Vid misstanke, informera oss om detta för ytterligare kontroll, via feedbackformuläret.
Innan du bestämmer dig för att göra ett köp, granska noga flera försäljningserbjudanden för att förstå den genomsnittliga kostnaden för din utvalda utrustning. Om priset på erbjudandet du tycker är mycket lägre än liknande erbjudanden, tänk på det. En betydande prisskillnad kan indikera dolda fel eller försök från säljaren att begå bedrägliga handlingar.
Köp inte produkter där priset är för annorlunda än genomsnittspriset för liknande utrustning.
Ge inte samtycke till tvivelaktiga löften och förbetalda varor. Om du är osäker, var inte rädd för att klargöra detaljer, be om ytterligare fotografier och dokument för utrustning, kontrollera dokumentens äkthet, ställ frågor.
Den vanligaste typen av bedrägeri. Oärliga säljare kan begära en viss förskottsbetalning för att "boka" din rätt att köpa utrustning. Således kan bedragare erhålla ett stort belopp och försvinna, utan att ni kan få kontakt längre.
- Överföring av förskottsbetalning till kortet
- Gör ingen förskottsbetalning utan pappersarbete som bekräftar processen att överföra pengar, om säljaren är osäker i meddelandet.
- Överföring till "Trustee"-kontot
- En sådan förfrågan borde vara alarmerande, du kommer sannolikt att kommunicera med en bedragare.
- Överföring till ett företagskonto med ett liknande namn
- Var försiktig, bedragare kan dölja sig som kända företag, och gör små ändringar av namnet. Överför inte pengar om företagets namn är i tvivel.
- Byte av egna uppgifter i fakturan till ett verkligt företag
- Innan du gör en överföring, se till att de angivna uppgifterna är korrekta och om de avser det angivna företaget.
Säljarens kontaktuppgifter




















Non-stop unwinding and rewinding
Open chamber doctor blade system with auto-clean function
Operation Control System for operating and controlling the printing units
Remote-controlled anilox and printing cylinder change system
Web inspection system with traversing camera for pinpoint fault detection
Automatic viscosity control system
2 longitudinal slitters for reel trimming
Web edge guiding system
Heating Type:
Gas; hot air drying between printing units and tunnel dryer
Power Supply:
380 V, 50 Hz, 3-phase
Performance:
Mechanical speed: 350 m/min
Printing speed up to 300 m/min
Web tension range: 500 – 1,900 N
Printing Tower / Dimensions:
Paper width: min. 670 mm, max. 1700 mm
Max. printing width: 1650 mm
Gear pitch: 10 mm
Nickel-chrome-coated, double-walled impression cylinder (Ø 1,925 mm)
High-precision bearings
Inks: Water-based inks
Compressed Air Requirement:
6 bar
Normal operation: approx. 150 NL/min
During AutoClean: 2,800 NL/min
Print Repeat (Print Length):
Min. 730 mm
Max. 1,400 mm
Plate thickness: 1.14 mm
Max. screen ruling: 54 L/cm
Printable substrates: paper from 30 g/m² to 450 g/m²
Storage & Accessories:
4 trolleys with 5 storage slots each for anilox rollers
3 trolleys with 3 storage slots each for printing cylinders
Anilox Roller Overview:
10 gears + 5 freewheels
Carrier Cylinders and Sleeve Lengths:
6 carrier cylinders each
Faults and Defects:
Printing units 4 and 5 not working → CNC defective
Web edge guiding before print unit defective → Quote from BST available (€1,142.40)
Automatic viscosity control: touchscreen control panel defective → Quote from Agergaard available (€3,794.79)
Web inspection computer (30Six) defective → Quote requested from Eltromat
Cold compressed air dryer defective → Quote from Donaldson available (€3,657.15)
Temperature control unit for cooling rollers defective – currently bypassed via 30Six temperature unit
CNC control panel connection for printing units 1–3 defective
Mounting machine (including 7 cameras) – monitor switching control defective → currently only one monitor operational
Mounting machine for printing cylinders operated via overhead crane – cylinders stored on racks (6 per rack)
Witech rewinder
Peters unwinder and splicer
Air conditioning unit in E-container defective → Quote from SK Kälte available (€2,888.05)
Category: Flexo Printer
Farbe: 6