Bourg Binder BB 3002 Klebebinder limmaskin





Om du väljer att köpa utrustning till ett lågt pris, se till att du kommunicerar med den riktiga säljaren. Ta reda på så mycket information om ägaren av utrustningen som möjligt. Ett sätt att fuska är att representera dig själv som ett riktigt företag. Vid misstanke, informera oss om detta för ytterligare kontroll, via feedbackformuläret.
Innan du bestämmer dig för att göra ett köp, granska noga flera försäljningserbjudanden för att förstå den genomsnittliga kostnaden för din utvalda utrustning. Om priset på erbjudandet du tycker är mycket lägre än liknande erbjudanden, tänk på det. En betydande prisskillnad kan indikera dolda fel eller försök från säljaren att begå bedrägliga handlingar.
Köp inte produkter där priset är för annorlunda än genomsnittspriset för liknande utrustning.
Ge inte samtycke till tvivelaktiga löften och förbetalda varor. Om du är osäker, var inte rädd för att klargöra detaljer, be om ytterligare fotografier och dokument för utrustning, kontrollera dokumentens äkthet, ställ frågor.
Den vanligaste typen av bedrägeri. Oärliga säljare kan begära en viss förskottsbetalning för att "boka" din rätt att köpa utrustning. Således kan bedragare erhålla ett stort belopp och försvinna, utan att ni kan få kontakt längre.
- Överföring av förskottsbetalning till kortet
- Gör ingen förskottsbetalning utan pappersarbete som bekräftar processen att överföra pengar, om säljaren är osäker i meddelandet.
- Överföring till "Trustee"-kontot
- En sådan förfrågan borde vara alarmerande, du kommer sannolikt att kommunicera med en bedragare.
- Överföring till ett företagskonto med ett liknande namn
- Var försiktig, bedragare kan dölja sig som kända företag, och gör små ändringar av namnet. Överför inte pengar om företagets namn är i tvivel.
- Byte av egna uppgifter i fakturan till ett verkligt företag
- Innan du gör en överföring, se till att de angivna uppgifterna är korrekta och om de avser det angivna företaget.
Säljarens kontaktuppgifter

Baujahr 2012
Das ist das Ergebnis des neuen Bourg Klebebinder BB 3002
Bedienerfreundlich gestaltet durch das große Farbdisplay für größten Bedienkomfort
Egal welche Buchgröße Sie verarbeiten
Der BB3002 stellt sich vollautomatisch der zu fertigenden Buchdicke ein
Der Klebebinder verfügt über aktive Seitenbeleimung und kann durch Schwertrillung bis zu 13 Umschlagrillungen (wahlweise konkav und konvex) machen. Dies ermöglicht auch die Herstellung von Umschlägen mit 6 und 8 Seiten
Die Buchauslage erlaubt das permanente Entnehmen der fertigen Bücher ohne unnötige Stopps
Produktivität: bis zu 500 Bücher pro Stunde!!!
Bedienerfreundliches Touch-Screen-Display
3 beheizte Leimtrommeln
Schnelle Aufheizzeit
Aktive Seitenbeleimung
Automatische Anpassung der Umschlaganlegestation entsprechend der Buchdicke
bis zu 13 automatische Umschlagrillungen durch Schwertrillung
Umschlaglänge bis 710 mm verarbeitbar
Umschlagstapelhöhe 80 mm
bis zu 60 mm Buchdicke