Atlantic HPT-30-150 giljotinkap






Om du väljer att köpa utrustning till ett lågt pris, se till att du kommunicerar med den riktiga säljaren. Ta reda på så mycket information om ägaren av utrustningen som möjligt. Ett sätt att fuska är att representera dig själv som ett riktigt företag. Vid misstanke, informera oss om detta för ytterligare kontroll, via feedbackformuläret.
Innan du bestämmer dig för att göra ett köp, granska noga flera försäljningserbjudanden för att förstå den genomsnittliga kostnaden för din utvalda utrustning. Om priset på erbjudandet du tycker är mycket lägre än liknande erbjudanden, tänk på det. En betydande prisskillnad kan indikera dolda fel eller försök från säljaren att begå bedrägliga handlingar.
Köp inte produkter där priset är för annorlunda än genomsnittspriset för liknande utrustning.
Ge inte samtycke till tvivelaktiga löften och förbetalda varor. Om du är osäker, var inte rädd för att klargöra detaljer, be om ytterligare fotografier och dokument för utrustning, kontrollera dokumentens äkthet, ställ frågor.
Den vanligaste typen av bedrägeri. Oärliga säljare kan begära en viss förskottsbetalning för att "boka" din rätt att köpa utrustning. Således kan bedragare erhålla ett stort belopp och försvinna, utan att ni kan få kontakt längre.
- Överföring av förskottsbetalning till kortet
- Gör ingen förskottsbetalning utan pappersarbete som bekräftar processen att överföra pengar, om säljaren är osäker i meddelandet.
- Överföring till "Trustee"-kontot
- En sådan förfrågan borde vara alarmerande, du kommer sannolikt att kommunicera med en bedragare.
- Överföring till ett företagskonto med ett liknande namn
- Var försiktig, bedragare kan dölja sig som kända företag, och gör små ändringar av namnet. Överför inte pengar om företagets namn är i tvivel.
- Byte av egna uppgifter i fakturan till ett verkligt företag
- Innan du gör en överföring, se till att de angivna uppgifterna är korrekta och om de avser det angivna företaget.
Säljarens kontaktuppgifter




















chamfer lenght 3100 mm
distance between columns 2600 mm
throat 250 mm
dayligth 325 mm
piston stroke 120 mm
table height 875 mm
ajustment speed 70.0 mm/sec
working feed 9.0 mm/sec
return speed 60.0 mm/sec
pressure 220 bar
Control ATL 550
total power requirement 5.6 kW
weight 8400 kg
range L-W-H 3500 x 1700 x 2240 mm
** from a maintenance workshop
** very good / well-maintained condition (!!)
Equipment:
- simple NC electro-hydraulic press brake
* with torsion shaft
- ATLANTIC NC control ATL 550
* Positioning of the backgauge (X)
* Positioning of the depth adjustment (Y1 Y2)
* Possibility of programming different programs
* Memory capacity max. 200 programs - max. 400 blocks
* Swivel control panel, front left
- NC electro-motorized backgauge (X axis)
* 2x manually adjustable stop fingers
- 1x set of split roe foot upper tools
- 1x rotating universal die block
- 1x freely movable 2-hand/foot control
- Safety guard on the side behind the machine
- Operating instructions Circuit diagram
The data for this ad was created with ModulMWS - the software solution of LogoTech oHG.