Draiswerke GmbH Mannheim (D) T-2000 SM - Powder turbo mixer blandningsutrustning
















Om du väljer att köpa utrustning till ett lågt pris, se till att du kommunicerar med den riktiga säljaren. Ta reda på så mycket information om ägaren av utrustningen som möjligt. Ett sätt att fuska är att representera dig själv som ett riktigt företag. Vid misstanke, informera oss om detta för ytterligare kontroll, via feedbackformuläret.
Innan du bestämmer dig för att göra ett köp, granska noga flera försäljningserbjudanden för att förstå den genomsnittliga kostnaden för din utvalda utrustning. Om priset på erbjudandet du tycker är mycket lägre än liknande erbjudanden, tänk på det. En betydande prisskillnad kan indikera dolda fel eller försök från säljaren att begå bedrägliga handlingar.
Köp inte produkter där priset är för annorlunda än genomsnittspriset för liknande utrustning.
Ge inte samtycke till tvivelaktiga löften och förbetalda varor. Om du är osäker, var inte rädd för att klargöra detaljer, be om ytterligare fotografier och dokument för utrustning, kontrollera dokumentens äkthet, ställ frågor.
Den vanligaste typen av bedrägeri. Oärliga säljare kan begära en viss förskottsbetalning för att "boka" din rätt att köpa utrustning. Således kan bedragare erhålla ett stort belopp och försvinna, utan att ni kan få kontakt längre.
- Överföring av förskottsbetalning till kortet
- Gör ingen förskottsbetalning utan pappersarbete som bekräftar processen att överföra pengar, om säljaren är osäker i meddelandet.
- Överföring till "Trustee"-kontot
- En sådan förfrågan borde vara alarmerande, du kommer sannolikt att kommunicera med en bedragare.
- Överföring till ett företagskonto med ett liknande namn
- Var försiktig, bedragare kan dölja sig som kända företag, och gör små ändringar av namnet. Överför inte pengar om företagets namn är i tvivel.
- Byte av egna uppgifter i fakturan till ett verkligt företag
- Innan du gör en överföring, se till att de angivna uppgifterna är korrekta och om de avser det angivna företaget.
Säljarens kontaktuppgifter




















Type: T-2000 SM
No: 51989
Working pressure jacket: 6 Bar
Material: Stainless steel 1.4541 (321)
Volume: 2000 Ltr
Motor: 16 / 24 kW 380 Volt Ex
Capacity: 2000 Ltr
Trough sizes: dia 1200x1950mm
Inlet: 1090x900mm
Top connections: dia 80mm (1x)
Inspection hatch: 550x400mm
Outlet: dia. 300mm
With jacket: (150 ltr)
Max. temperature: 165 degr. C
Floorspace: 4,4x1,6 M
Total height: 1,5 M
Extra Specifications: including Bucher filter. filter housing material 1.4301 including 2 filter cartridges (20 filter bags 450x1100 mm) and transport trolley to disassemble the filter
merk: Draiswerke GmbH Mannheim (D)
General
Pressure
Main Features
Specified Features - Powder turbo mixer
Powder turbo mixer
With adjustable packing glands
Glands air purged
Information