Brother Laserdrucker BROTHER HL-L5100DN laserskrivare till försäljning på auktion



Om du väljer att köpa utrustning till ett lågt pris, se till att du kommunicerar med den riktiga säljaren. Ta reda på så mycket information om ägaren av utrustningen som möjligt. Ett sätt att fuska är att representera dig själv som ett riktigt företag. Vid misstanke, informera oss om detta för ytterligare kontroll, via feedbackformuläret.
Innan du bestämmer dig för att göra ett köp, granska noga flera försäljningserbjudanden för att förstå den genomsnittliga kostnaden för din utvalda utrustning. Om priset på erbjudandet du tycker är mycket lägre än liknande erbjudanden, tänk på det. En betydande prisskillnad kan indikera dolda fel eller försök från säljaren att begå bedrägliga handlingar.
Köp inte produkter där priset är för annorlunda än genomsnittspriset för liknande utrustning.
Ge inte samtycke till tvivelaktiga löften och förbetalda varor. Om du är osäker, var inte rädd för att klargöra detaljer, be om ytterligare fotografier och dokument för utrustning, kontrollera dokumentens äkthet, ställ frågor.
Den vanligaste typen av bedrägeri. Oärliga säljare kan begära en viss förskottsbetalning för att "boka" din rätt att köpa utrustning. Således kan bedragare erhålla ett stort belopp och försvinna, utan att ni kan få kontakt längre.
- Överföring av förskottsbetalning till kortet
- Gör ingen förskottsbetalning utan pappersarbete som bekräftar processen att överföra pengar, om säljaren är osäker i meddelandet.
- Överföring till "Trustee"-kontot
- En sådan förfrågan borde vara alarmerande, du kommer sannolikt att kommunicera med en bedragare.
- Överföring till ett företagskonto med ett liknande namn
- Var försiktig, bedragare kan dölja sig som kända företag, och gör små ändringar av namnet. Överför inte pengar om företagets namn är i tvivel.
- Byte av egna uppgifter i fakturan till ett verkligt företag
- Innan du gör en överföring, se till att de angivna uppgifterna är korrekta och om de avser det angivna företaget.
Säljarens kontaktuppgifter




















Abholung Jeweils Montags bis Freitags zwischen 10 Uhr bis 12:30 Uhr und 13:30 bis 15:30, nach vorheriger Anmeldung, jedoch spätestens 7 Tage nach Rechnungserhalt
Versand Versand Inland: 20,00 EUR Versand International: Ja - Kosten auf Anfrage
Artikelstandort 37077 Göttingen
Bezahlung Überweisung Bankverbindung siehe Rechnung
Vorbehalte nein, nur Vorbehaltspreis in Höhe von Euro 40,−
Verfahrensnummer 26AHL
Position im Verfahren 4500
Verkäufer ALBIS Leasing AG, Ifflandstr. 4, 22087 Hamburg
Beschreibung
Laserdrucker BROTHER HL-L5100DN
S/N E75331L0N189000
Zählerstand 76.326
Informationen über Versand und Zahlung
Wird Versand angeboten
so bezieht sich der genannte Preis auf den Versand
nur innerhalb Deutschlands
Inselzuschlag möglich
Wir versenden mit "Mailboxes etc."
die angegebene Versandkosten gelten zuzüglich Mehrwertsteuer
Die Ware wird bis 500 € automatisch versichert. Sollten Sie eine höhere Versicherung wünschen teilen Sie uns dies bitte mit
die Kosten trägt der Käufer. Preise auf Anfrage
Internationaler Versand nur nach Absprache mit Verkäufer
erhebliche Mehrkosten
Sie haben die Gelegenheit
die Sachen vor einem Kauf zur Prüfung auf Mängel zu besichtigen. Der Verkauf gebrauchter Sachen erfolgt
wie die Sache steht und liegt
unter Ausschluss jeglicher Gewährleistung für Sachmängel. Weitere Informationen und welche Haftung davon ausgenommen ist
finden Sie in unseren