Hitachi ZX

Specifikationer
Modeller
Recensioner
2
Dokument
13
Prisstatistik
Toppsäljare
Annonser
1974
Hitachi ZX
1974 annonser
4.1
2 recensioner

Huvudspecifikationer för Hitachi ZX:

Data som samlats in baserat på annonsdatabasen på Machineryline
Motoreffekt
40,5 hk - 179 hk
Bränsle
diesel
Axelkonfiguration
4x4
Grävdjup
4,17 m - 6,95 m
Grävradie
6,3 m - 10,47 m
Specifikationer
Specifikationerna baseras på de uppgifter som säljare tillhandahåller i sina annonser på webbplatsen. Dessa specifikationer kan variera mellan olika annonser för samma modell, så vi visar serier eller versioner av dessa specifikationer. Var noga med att bekräfta specifikationerna för en viss enhet med säljaren.

Beskrivning

Lastkapacitet
6 000 kg - 24 000 kg
Nettovikt
6 350 kg - 30 000 kg
Bruttovikt
6 500 kg - 32 000 kg
Skopvolym
0,3 m³ - 1,38 m³

Motor

Intercooler
17%
Partikelfilter
13%
Turbo
21%
Cyl num
6 50% 4 47% andra 3%
Motortyp
rak
Bränsle
diesel
Motoreffekt
40,5 hk - 179 hk
Batterikapacitet
100 Ah - 500 Ah
Ventiler
4 - 24
Motorvolym
112 cm³ - 2 500 cm³
Hastighet
4,5 km/h - 5,53 km/h

Växellåda

Växellåda
automatisk 78% manuell 16%

Axlar

Axelkonfiguration
4x4
Fjädring
hydraulisk 83% fjäder/fjäder 17%
Axlar
2
Catterpillar bredd
450 mm - 600 mm

Hytt och komfort

Sollucka
16%
Säteslyft
11%
Varvräknare
12%

Ytterligare alternativ

Luftkonditionering
32%
Minne för sätesposition
fram- och baksäten 68% förarsäte 32%
Inredningsmaterial
andra 100%
Servostyrning
hydraulisk
Rattjustering
efter höjd och räckvidd 61% efter höjd 39%
Sätesventilation
fram- och baksäten 66% framsäten 34%

Multimedia

Bilradio
11%

Parkeringshjälpsystem

Back kamera
10%

Optik

Extraljus
13%
Dimljus
10%
Strålkastare
LED 68% halogen 15% xenon 12%

Ytterligare utrustning

Verktygslåda
23%

Hitachi ZX recensioner

Läs alla recensioner
Genomsnittlig poäng på Hitachi ZX
4.1
(!) Viktigt: Betyget har formats baserat på användarnas betyg och recensioner och kan återspegla subjektiva upplevelser av användningen.
4.0
Pris
4.5
Pålitlighet
4.0
Underhåll
4.5
Drift
3.5
Bekvämlighet
Lägg till recension
4.0
Grävmaskin Hitachi ZX130
2022 År
4.0 Pris
5.0 Pålitlighet
4.0 Underhåll
4.0 Drift
3.0 Bekvämlighet
Översatt automatiskt
Worked with the Hitachi ZX130 during a site leveling project. The equipment's durability came through even in rough terrain. Its fuel efficiency was noticeable, reducing costs over time. While the operator cabin is functional, a bit more comfort would enhance long-hour use. Changing attachments is straightforward and adds to workflow. Solid performance overall, though perfection always seems like it's another update away.
4.2
Grävmaskin Hitachi ZX130
2018 År
4.0 Pris
4.0 Pålitlighet
4.0 Underhåll
5.0 Drift
4.0 Bekvämlighet
Översatt automatiskt
I've used the Hitachi ZX130 for about a year on varied projects. I find its compact design really helps when working in tight urban areas. The hydraulic controls are smooth, though I've had to recalibrate the settings once due to wear. The motor provides sufficient torque for most tasks, although occasionally feels slightly under pressure for harder materials. Overall, a dependable machine which meets expectations.

Prisstatistik

Vrid Minimera

Senaste annonser beträffande försäljning av teknik Hitachi ZX

Hitachi ZX grävmaskiner

Hitachi ZX135 bandgrävare Hitachi ZX135 pris på begäran Bandgrävare 2022 2 500 m/h Sverige